Badanie gęstości kości

W naszej wejherowskiej lokalizacji możesz teraz poddać się badaniom densytometrycznym. To badania umożliwiające wczesne wykrywanie zmian zachodzących w tkance kostnej. Podstawę do rozpoznania osteoporozy stanowi ocena gęstości mineralnej kości w obrębie szyjki kości udowej i kręgosłupa w części lędźwiowej (L1-L4) oraz ocena czynników ryzyka złamań.

Badanie gęstości kości w obrębie przedramienia powinno być oceniane tylko w sytuacjach:

  • gdy nie można wykonać lub zinterpretować oceny w obrębie kręgosłupa lędźwiowego lub obrębie końca bliższego kości udowej
  • przy nadczynności przytarczyc
  • przy znacznej otyłości

Jak przebiega badanie?
Do badania należy położyć się na specjalnym stole/łóżku na plecach. Ramię densytometru przesuwa się nad ocenianym fragmentem kośćca. Na ekranie komputera pojawia się obraz kości i dokonywany jest pomiar gęstości kości mineralnej. Wynik przedstawiony jest w formie wykresu i tabeli i podawany w g/cm2.

Dysponujemy światowej klasy, nowoczesnym aparatem OSTEOSYS DEXXUM T z wiarygodną referencyjną bazą danych dorosłych oraz, co bardzo rzadkie, bazą danych dzieci pozwalającą nam na badanie grupy wiekowej 5-20 roku życia bez przekłamanych wyników. W przeciwieństwie do urządzeń poprzedniej generacji, czas badania udało się skrócić z 20 do ok. 3-4 minut! Badanie jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia.

Do wykonania badania nie jest wymagane skierowanie. Przyjmujemy bez rejestracji!

Jak przygotować się do badania densytometrycznego?
Cennik badania gęstości kości

Przykładowe wyniki badań

Analiza składu ciała metodą DEXA

Badaniem, które może zainteresować nie tylko lekarzy ale także sportowców, fizjoterapeutów czy dietetyków jest analiza składu ciała badające stosunek tkanek kostnej, mięśniowej i tłuszczowej. Teraz dostępne w naszej wejherowskiej lokalizacji.

Choć najpopularniejszą metodą badania jest bioimpedancja elektryczna (BIA), stosowana już nawet w wagach do użytku domowego, należy w tym miejscu obalić mit, promowany przez sprzedawców urządzeń opierających się na tej metodzie i reklamujących dokładność pomiarową rzędu 0,1%. To po prostu bzdura. Brak precyzji pomiarów wynika najprawdopodobniej z zaburzeń przewodnictwa prądu przez nasze ciało. Różne opory tkanek, na których opiera się ta metoda, są jednocześnie największą przeszkodą w jej dokładności. Prąd wybiera drogę cechującą się najmniejszym oporem, przez co nie rozchodzi się równomiernie po organizmie, zaburzając dokładność wyników.  Musimy zatem liczyć się z wyższym, sięgającym nawet 8% odchyłem od realnych wartości podczas pomiarów BIA. Porównania dokładności metody bioimpedancji do samych wyników DEXA (badanie wiązką rentgenowską na densytometrze) wykazują średnio około 6% różnicę. Notuje się także wyraźną tendencję do zaniżania wyniku pomiaru tkanki tłuszczowej mierzonej metodą bioimpedancji.

Do wykonania badania nie jest wymagane skierowanie. Przyjmujemy bez rejestracji!

Przykładowe wyniki badań